گرانول بازیافتی

گرانول بازیافتی چیست؟

یکی از محصولات نهایی فرایند بازیافت پلاستیک که به صورت گلوله‌های کوچک می‌باشد، گرانول است. گرانول به عنوان یکی از مهمترین مواد اولیه تولید محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

گرانول بازیافتی
گرانول بازیافتی

تولید گرانول بازیافتی

مواد اولیه مورد نیاز ماشین آلات و تجهیزاتی که به تولید محصولات پلاستیکی می‌پردازند باید به صورت گلوله‌ای باشد تا بتوان آنها را به راحتی از بخش‌های مختلف این ماشین آلات عبور داد. به همین منظور یکی از مهمترین مواد اولیه‌ای که توسط این ماشین‌ها برای تولید محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود، گرانول است. در ادامه به معرفی انواع روش‌های تولید گرانول بازیافتی می‌پردازیم.

تولید گرانول رشته‌ای

یکی از رایج‌ترین روش‌های تولید گرانول، گرانول رشته‌ای می‌باشد که در بازار داخلی نیز استقبال زیادی از آن می‌شود. نحوه تولید این گرانول به این صورت می‌باشد که تکه‌های پلاستیک به صورت مذاب به داخل دستگاه اکسترو وارد می‌شوند و به صورت رشته‌ای از این دستگاه خارج می‌گردند.

تولید گرانول خشک

تولید گرانول خشک به این صورت می‌باشد که پلاستیک‌های خرده شده ذوب می‌شوند و از دستگاه اکسترو و سپس از صافی عبور می‌کنند و از طریق سوراخ‌های ریزی از این دستگاه خارج می‌شوند. خروجی این گرانول‌ها به صورت مذاب بوده و با تیغه‌هایی با سرعت بالا برش زده می‌شوند. همزمان با برش زنی، تیکه‌های ایجاد شده سرد و خشک می‌گردند.

تولید گرانول به روش برش رینگ آبی

فرایند تولید این نوع از گرانول نیز همانند روش‌های قبلی می‌باشد و تنها در مرحله خشک کردن با روش‌های قبلی تفاوت دارد. برای سرد کردن و خشک کردن گرانول‌های بریده شده در این روش از آب سرد استفاده می‌شود. گرانول‌هایی که با این روش تولید می‌شوند به شکل دانه‌های عدس هستند.

تولید گرانول به روش برش زیر آب

برای تولید گرانول‌هایی با ظرفیت بالا از این روش استفاده می‌کنند که تمامی مراحل آن همانند روش‌های قبل است. با این تفاوت که پس از عبور مواد از صافی، مواد به زیر آب هدایت می‌شوند و با سرعت بسیار زیادی برش می‌خورند. این روش هزینه‌های زیادی را برای تولید کننده دارد و فقط در ظرفیت‌های بالا صرفه اقتصادی خواهد داشت.

کاربرد گرانول بازیافتی

ضایعات پلاستیک را معمولا بازیافت و به انواع گرانول تبدیل می‌کنند. از گرانول بازیافتی در صنایع بسته بندی استفاده می‌شود. با استفاده از گرانول بازیافتی می‌توان در سرمایه و تولید انرژی نیز صرفه جویی کرد. به طور کلی از مهمترین کاربردهای گرانول بازیافتی به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • تولید ظروف آشپزخانه
 • تولید لوله‌های پلاستیکی
 • تولید اسباب بازی
 • ساخت قطعات و تجهیزات خودرو
 • تولید کیسه نایلونی
 • تولید جعبه‌های پلاستیکی و بسته بندی

دلایل استفاده از گرانول بازیافتی

دلایل متعددی برای استفاده از گرانول بازیافتی وجود دارد که برخی از مهمترین آنها عبارتند از:

صرفه جویی در هزینه

یکی از مهمترین دلایل استفاده از گرانول بازیافتی، صرفه اقتصادی آن می‌باشد که باعث برانگیختن انگیزه واحدهای تولیدی می‌شود.

محافظت از محیط زیست

همانطور که می‌دانید مواد پلاستیکی چندین سال در طبیعت باقی می‌مانند و باعث ایجاد آسیب جدی به محیط زیست و طبیعت می‌شوند. سوزاندن این مواد نیز آثار مخربی را به همراه خواهد داشت. به همین منظور یکی دیگر از دلایل استفاده از گرانول بازیافتی، حفاظت از محیط زیست می‌باشد.

محافظت از منابع طبیعی

یکی از مهمترین مواد اولیه برای تولید محصولات پلاستیکی، مواد پتروشیمی است. از طرفی استفاده از محصولات و مواد پلاستیکی به طور چشمگیری در حال افزایش می‌باشد. به همین منظور توصیه می‌شود به جای بهره برداری از مواد و محصولات پتروشیمی از گرانول بازیافتی استفاده شود تا بتوان از منابع طبیعی محافظت کرد.

مزایای استفاده از گرانول بازیافتی

با بررسی کاربردها و دلایل استفاده از گرانول بازیافتی تا حد زیادی با مزایای گرانول بازیافتی آشنا شدیم. اما در این قسمت قصد داریم به بررسی مهمترین مزایای استفاده از گرانول بازیافتی بپردازیم.

 • با استفاده از گرانول بازیافتی می‌توان سوخت فسیلی را برای استفاده آیندگان حفظ کرد.
 • با استفاده از گرانول بازیافتی می‌توانیم میزان دفن زباله‌های پلاستیکی را به حداقل برسانیم. این موضوع نقش بسیار مهمی در محافظت از محیط زیست و منابع طبیعی دارد.
 • استفاده از گرانول بازیافتی به کاهش مصرف انرژی کمک می‌کند. زیرا تولید پلیمرهای جدید به انرژی بالایی نیاز دارد.
 • هزینه تامین مواد اولیه برای تولید محصولات پلاستیکی زیاد می‌باشد. به همین منظور با استفاده از گرانول بازیافتی می‌توان با هزینه کمتر به تولید محصولات پلاستیکی پرداخت.

قیمت گرانول بازیافتی

عوامل زیادی بر تعیین قیمت گرانول بازیافتی تاثیر گذارند که از مهمترین آنها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • خلوص مواد مورد استفاده: استفاده از مواد خالص و با کیفیت در تولید گرانول بازیافتی بر قیمت این ماده تاثیر گذار است.
 • رنگ مصرفی: گرانول بازیافتی بی رنگ و شفاف نسبت به گرانول‌های بازیافتی رنگی قیمت بیشتری دارد. ارزان‌ترین گرانول‌های بازیافتی رنگ بسیار تیره‌ای دارند.
 • نوع پلاستیک: جالب است بدانید ضایعات برخی پلاستیک‌ها همچون پلاستیک‌های مهندسی نسبت به پلاستیک‌های معمولی قیمت بیشتری دارد.

با توجه به موارد فوق قیمت گرانول بازیافتی تعیین می‌شود و نمی‌توان یک قیمت پایه برای آن تعیین کرد. به منظور اطلاع از قیمت گرانول بازیافتی می‌توانید با مشاوران گروه تولید آپادانا در تماس باشید.

 قیمت گرانول بازیافتی
قیمت گرانول بازیافتی

جمع بندی

همانطور که در بخش‌های فوق بیان شده، امروزه گرانول بازیافتی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مواد اولیه مورد استفاده در تولید مواد و محصولات پلاستیکی می‌باشد که استفاده از آن علاوه بر صرفه اقتصادی باعث محافظت از منابع طبیعی و محیط زیست می‌شود.

گروه تولیدی آپادانا یکی از تامین کنندگان گرانول بازیافتی در کشور است که در این زمینه از ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته‌ای استفاده می‌کند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گرانول بازیافتی تولید شده در گروه تولیدی آپادانا با ما در تماس باشید تا بتوانیم شما عزیزان را راهنمایی کنیم.